środa, 22 lutego 2012

Kwiatek z kółeczek - kursik


Dzisiaj pokażę kursik na bardzo prosty kwiatek wykonany z kółeczek. Jest to niezły sposób na zagospodarowanie ścinków papierków, które są np. za małe na wykorzystanie w większych pracach, ale też za duże, aby je tak po prostu wyrzucić. Z takich kwiatków wykonałam wianek, który pokazałam w poprzednim poście, a możecie zobaczyć go tu.

Do wykonanie kwiatków potrzebne będą:
 • papier;
 • dziurkacz wycinający kółka – oczywiście można również samemu wyciąć kółeczka, ale dziurkacz ułatwi sprawę :);
 • wykałaczka/patyczek np. taki do szaszłyków, pomoże przy dociskaniu płatków;
 • pędzelek z grubszym trzonkiem, okrągła kredka lub okrągły długopis, aby wywijać kółeczka;
 • klej magic;
 • ćwieki, półperełki, guziczki, itp. – będą służyły do zrobienia środków kwiatków;
 • opcjonalnie - tusze, mgiełki, itp. - jeśli chcemy bardziej ozdobić kwiatki.
Wycinamy dziurkaczem 12 kółeczek (u mnie mają 1,5cm) i dodatkowo jedno kółeczko, które może być w zupełnie innej kolorystyce niż pozostałe, gdyż będzie niewidoczne i stanowi ono bazę.

 Przy pomocy kredki czy trzonka od pędzelka – ważne aby było trochę grubsze nić wykałaczka ;) –  wywijamy delikatnie 12 kółeczek.

Trzynaste kółeczko – bazę – smarujemy klejem… 

… i przyklejamy 2 kółeczka naprzeciw siebie.

Doklejamy następne 2 – nieistotne jest teraz, które jest bardziej nad, a które pod sąsiednim płatkiem. Dobrze też jest przykleić płatki z 2-3 milimetrowym odstępem od środka bazy. Ponieważ płatki są lekko wywinięte i mogą się „odpychać” od siebie, dobrze jest pomóc sobie patyczkiem, dociskając nim płatki.

Teraz górna warstwa płatków. W tym celu ponownie smarujemy środek kwiatka odrobiną kleju i ponownie zaczynamy od przyklejenia 2 kółeczek również naprzeciw siebie, ale w ten sposób, że nie będą miały idealnie pod sobą płatków z pierwszej warstwy, tylko będą pomiędzy nimi. Górna warstwa płatków powinna stykać się ze sobą w środku. 

Kolejne 2 płatki górnej warstwy muszą już być doklejone w ten sposób, aby z jednej strony zachodziły na sąsiedni płatek, a z drugiej chowały się pod sąsiednim płatkiem. W ten sposób tworzy się jakby wiatraczek. 


Gdy już przyklejonych jest 8 płatków, to odwracamy kwiatek do góry nogami i doklejamy 4 pozostałe płatki. Najlepiej odsunąć je troszkę od środka bazy, aby były wysunięte nieco bardziej niż płatki z górnej warstwy.


 Pozostaje już tylko przykleić środek kwiatka np. półperełki czy guziczek i gotowe!

A to kwiatki jakie zrobiłam wczoraj. Na razie nie robiłam środków, aby móc je ewentualnie dopasować do prac, w których je wykorzystam. Na pewno powstanie więcej kwiatków bo ścinek nazbierało mi się sporo:)

Mam nadzieję, ze kursik jest czytelny i komuś się przyda do zrobienia kwiatków zdobiących różne scrapowe prace. Będzie mi bardzo miło jeśli w komentarzach pod postem umieścicie linki do prac, w których wykorzystałyście kwiatuszki według tego kursiku:).

5 komentarzy:

 1. Super kursik! Ścinków u mnie pod dostatkiem, pewnie wykorzystam!

  OdpowiedzUsuń
 2. super kursik...na pewno skorzystam...pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny kurs:) Sama chętnie z niego skorzystam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. super! właśnie oglądając Twoje prace zastanawiałam się nad tymi kwiatuszkami :) są piękne!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ślicznie kwiatki. Zastanawiałam się jak są robione, gdy oglądałam karteczki, bo sprawiają wrażenie takich leciutkich i świeżych.

  OdpowiedzUsuń